ARTYKUŁY

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Dlaczego dwa aparaty

Nie przez przypadek mamy dwoje uszu, oczu, rąk, nóg itp. Parzyste narządy ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Ile trudności sprawia nam, gdy jednego z ich zabraknie lub jego funkcja jest znacznie ograniczona- nawet najprostsze czynności mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Osoby niedosłyszące; zwłaszcza te, które po raz pierwszy stają przed wyborem aparatów słuchowych często na „dzień dobry” mówią, że chcą tylko jeden aparat słuchowy i jakże ogromne jest ich zdziwienie oraz zmiana decyzji z jednego na dwa w momencie, kiedy sprawdzą jak słyszą i rozumieją mowę w dwóch, a potem w jednym aparacie słuchowym.

Dlaczego zatem warto korzystać z aparatów słuchowych na oboje uszu?

  1. Korzystniejsze zrozumienie mowy.

Używając jednej protezy słuchu trudno będzie rozróżnić poszczególne słowa, mogą się one zlewać, wiele z nich będzie brzmieć praktycznie jednakowo.  Dodatkowo jeśli w trudnych warunkach akustycznych rozmówca będzie znajdował się po stronie niezaprotezowanego ucha rozmowa może stać się na tyle stresująca, że  będzie dochodzić do świadomego unikania konwersacji.

  1. Poprawa lokalizacji dźwięku.

Poprawna lokalizacja dźwięku jest niezmiernie ważna w życiu codziennym np. na ulicy. Dzięki dwóm aparatom słuchowym można stwierdzić skąd dobiega dźwięk oraz określić jego odległość.

  1. Zbilansowana jakość dźwięku.

Korzystając ze sprzętu grającego w celu osiągnięcia lepszej jakości dźwięku mamy, co najmniej dwa głośniki; podobnie jest z aparatami słuchowymi- dwa zapewniają lepszy odbiór i jakość dźwięku.

  1. Poprawa komfortu słyszenia.

W przypadku dwóch aparatów słuchowych wzmocnienie ustawia się ciszej niż w przypadku jednego, co znacząco wpływa na komfort słyszenia. Im cichsze ustawienie aparatów tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia sprzężenia.

  1. Rehabilitacja obu uszu.

Badania potwierdzają, że noszenie jednego aparatu wpływa negatywnie na proces rozumienia mowy i sposobność odbierania dźwięków w uchu niezaaparatowanym, co w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnych zmian jakim jest deprywacja słuchu.

  1. Skuteczniejsza terapia szumów usznych.

W związku z  coraz częstszym występowaniem szumów usznych, większość  aparatów słuchowych wyposażona jest w generatory szumu, które stosowne są do ich terapii, aby przyniosło to zamierzony efekt muszą być stosowane obustronnie.

  1. Wyrównanie dysproporcji między prawym i lewym uchem.

Ucho, które nie będzie stymulowane do pracy, działania dużo szybciej straci zdolność rozróżniana dźwięków i rozumienia mowy; niedosłuch będzie  szybciej postępował, dysproporcje między uszami będą co raz większe  i zbyt późne zaaparatowanie nie przyniesie pożądanych efektów.

 

Naturalne funkcje słyszenia mogą przywrócić tylko dwa aparaty słuchowe.

TWÓJ SŁUCH

Copyright © 2020